Skąd się biorą czarne jabłka?

Skąd się biorą czarne jabłka?

Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku pięknych czerwonych, zielonych, białych czy żółtych jabłek, ale czy wiecie, że istnieje odmiana o czarnych owocach nazwana Diamentem Tybetu (odm. ‚Black Diamond’)? Te wyjątkowe jabłka rosną na średniej wysokości w Tybecie – 3 100 m. Różnice temperatur między dniem a nocą są duże, jabłka są bardzo narażone na światło słoneczne i ultrafioletowe. Dzięki unikalnym cechom geograficznym są to idealne warunki dla uprawy czarnych diamentowych jabłek.

Odmiana została wynaleziona w regionie Nyingchi w 2011 roku. Jabłka “Black Diamond” są odmianą jabłek Hua Niu. Ten wyjątkowy sport został opracowany przez specjalne środowisko w Nyingchi i technologię szczepienia rolników. Jabłka z czarnego diamentu są fioletowe a wręcz wpadające w czerń, błyszczące i mają przyjemną konsystencję. Z zewnątrz jabłka wyglądają jak by świeciły przez swój unikalny wosk i są tak piękne jak diament. W ten sposób otrzymały swoje imię. Od tamtej pory obsadzonych zostało około  50 hektarów sadu. 20 000 drzew dało owoce po raz pierwszy w 2015 roku. w. Czarne diamenty wchodzą na rynek pod koniec października i są sprzedawane są przez około dwa miesiące.


Z racji na fakt, że możliwości chińskiej produkcji są ograniczone, a koszty dystrybucji dość wysokie, ceny za tą odmianę osiągają bardzo duże stawki – nawet 75 zł za kilka sztuk. Sprzedawane są w opakowaniach po 6 lub 8 jabłek.

Udostępnij
Powiązane posty
Tysiące lat historii jabłka
Tysiące lat historii jabłka

Jabłka są dobrem pospolitym, tak powszechnym i ogólnodostępnym, że mało kto zaprząta sobie nimi...

Kategorie
Ostatnie posty
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.