Tysiące lat historii jabłka

Tysiące lat historii jabłka

Jabłka są dobrem pospolitym, tak powszechnym i ogólnodostępnym, że mało kto zaprząta sobie nimi głowę. Na pewno masz kilka swoich ulubionych odmian i potrafisz bez problemu wyrecytować szereg ich nazw. Ale czy wiesz skąd tak naprawdę się wzięły?  Legenda głosi, że pierwsza jabłoń - matka wszystkich jabłek, została odnaleziona na terenie dzisiejszego Kazachstanu. Ówczesne owoce charakteryzowały się małymi rozmiarami i kwaśnym, cierpkim smakiem. Niewątpliwą ciekawostką jest to, że legendarne jabłonie posiadały ok. 2 metrowej średnicy pnie i sięgały ok. 30 metrów wysokości.

Najstarsze ślady dziko rosnących jabłoni pochodzą sprzed około 8500 lat z terenów dzisiejszej Turcji. Pierwsze szlachetne odmiany tych drzew owocowych wyszły spod ręki człowieka z terenów dzisiejszego Kaukazu i płw. anatolijskiego dwa tysiące lat później.  Stąd nasiona jabłoni powędrowały do Egiptu i Palestyny. Pierwsze odmiany słodkiej jabłoni powstały około 4000 lat temu na Bliskim Wschodzie, a wraz z upowszechnieniem się handlu, rolnictwa i wędrówkom ludzi dostały się do Grecji i Rzymu. W kronikach starorzymskich, sprzed ponad trzech tysięcy lat, można znaleźć zapiski o uprawie 26 odmian tego owocu.

Na terenach dzisiejszej Polski, najstarsze ślady po obecności jabłoni leśnej datowane są sprzed 2800 lat, natomiast świadomą hodowlę tych drzew owocowych rozpoczęli w XII wieku Cystersi szczepiąc dziczki leśnych jabłoni w swoich przyklasztornych ogrodach.

W czasach odkryć geograficznych w wieku XV i późniejszych nasiona jabłoni rozprzestrzeniono po całej kuli ziemskiej.

Udostępnij
Powiązane posty
Światowy Dzień Jabłka
Światowy Dzień Jabłka

Jabłko w świadomości ludzkiej istnieje od zarania dziejów. Było już obecne w Biblii oraz w mitach...

Kategorie
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.