Tysiące lat historii jabłka

Tysiące lat historii jabłka

Jabłka są dobrem pospolitym, tak powszechnym i ogólnodostępnym, że mało kto zaprząta sobie nimi głowę. Na pewno masz kilka swoich ulubionych odmian i potrafisz bez problemu wyrecytować szereg nazw. Ale czy wiesz skąd tak naprawdę się wzięły?

Najstarsze ślady jabłek pochodzą z przed około 6500 l. p.n.e. z terenów bałkańskich. Legenda głosi, że pierwsza jabłoń – matka wszystkich jabłek, została odnaleziona w górach Kazachstanu. Jabłonie te miały charakteryzować się kwaśnymi, małymi owocami, pniami o szerokości 2 metrów i wysokości do 30 metrów. Pierwsze odmiany słodkiej jabłoni powstały około 4000 lat temu na Bliskim Wschodzie, a wraz z upowszechnieniem się rolnictwa i wędrówkom ludzi dostały się do Grecji i Rzymu.  W literaturze rzymskiej, a dokładniej w dziejach sprzed ponad trzech tysięcy lat, można znaleźć zapiski, iż w Starożytnym Rzymie uprawiane było 26 odmian tego owocu.

Jabłka zaczęły się powoli rozpowszechniać po całym świecie. Na początku XVII wieku trafiły one do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, a następnie do Afryki i wiek później nawet do Australii.
Według kronik Jana Długosza, w XII wieku, uprawę jabłoni na terenie Polski zapoczątkowali mnisi Zakonu Cystersów, zwani białymi mnichami. Kolebką Cystersów jest Francja, a zakładane na naszych ziemiach, w pełni samowystarczalne klasztory białych mnichów, oprócz młynów, browarów czy kuźni wodnych, prowadziły również gospodarkę rolną. Cystersi szczepiąc dziczki leśnej jabłoni w swoich sadach, uzyskiwali coraz większe jabłka ogrodowe.

Udostępnij
Powiązane posty
Tysiące lat historii jabłka
Tysiące lat historii jabłka

Jabłka są dobrem pospolitym, tak powszechnym i ogólnodostępnym, że mało kto zaprząta sobie nimi...

Kategorie
Ostatnie posty
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.